Jesteś tutaj: Home » Adventure Team » Jeśli na narty, to tylko do Ischgl

Jeśli na narty, to tylko do Ischgl

Skifahren in der Silvretta Arena Ischgl Samnaun (c) TVB Paznaun - Ischgl

Z wypowiedzeniem tej nazwy nawet Polacy mogą mieć pewien kłopot, mimo że jesteśmy wprawieni w wymawianiu zlepków spółgłosek. Ale na tym problem się kończy. Dźwięk słowa Ischgl na twarzach wszystkich zapaleńców sportów zimowych, nie tylko Austriaków, wywołuje szeroki uśmiech. To najbardziej znany ośrodek narciarski w zachodnim Tyrolu. Leży w dolinie Paznaun na wysokości 1377  n.p.m i jest wyjątkowy z kilku powodów. Doskonałe warunki śniegowe, nowoczesna infrastruktura, która w nadchodzącym sezonie jeszcze bardziej usprawni dotarcie na stoki, bogaty program apres-ski, w tym koncerty międzynarodowych gwiazd, i inne atrakcje. Wszystko to sprawia, że austriackie miasteczko, liczące zaledwie 1600 stałych mieszkańców, zyskało miano „lifestylowej metropolii Alp”. Wiele osób wybiera to miejsce na spędzenie zimowych wakacji. Wraz z pojawieniem się śniegu życie mocno tu przyśpiesza, a jego rytm wyznaczają imprezy, koncerty oraz zawody, i to nie tylko narciarskie. W Ischgl sezon w tym roku zaczyna się 26 listopada i potrwa do 1 maja 2016 roku.

O komforcie jeżdżenia na nartach czy desce snowboardowej można mówić wtedy, jeśli w krótkim czasie dociera się na stoSkifahren in der Silvretta Arena Ischgl Samnaun (c) TVB Paznaun - Ischgl (2)k, nie tracąc czasu na dojście do wyciągu i stanie w kolejkach. W tym roku w Ischgl wprowadzono w życie nowy pomysł na usprawnienie ruchu turystów i mieszkańców ośrodka. Przybył ogromny parking w centrum miasta i połączony z nim podziemny tunel dla pieszych prowadzący prosto do nowiutkiej gondoli (trójlinowa kolejka 3-S Pardatschgratbahn), która w niecałe 10 minut wjeżdża na wysokość 2600  n.p.m. Stamtąd można ruszyć dalej w górę wyciągami krzesełkowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą się tworzyły korki podczas porannych oblężeń ośrodka przez narciarzy i snowboardzistów.

Na Silvretta Arena, jest do dyspozycji 238 km szlaków, 45 wyciągów i jeden z największych w Europie parków do uprawiania freestyle’u. To prawdziwe Freestyle-Dorado Alp, z wyróżnionym obszarem dla początkujących i zaawansowanych, gdzie można sobie bezpiecznie dawkować poziom adrenaliny. Cena jednodniowego karnetu dla dorosłej osoby zaczyna się od 51 euro, dla dzieci są zniżki, a te młodsze jeżdżą za darmo.

SONY DSC

Ischgl słynie także z koncertów. Właściwie należałoby je nazwać Koncertami, przez duże „k”, ponieważ na scenie występują sławy takiego formatu jak Robbie Williams, Rihanna czy Elton John. Ten ostatni powiedział po swoim występie: „Dziękuję Ischgl. To była prawdziwa eksplozja!”. Koncerty odbywają się w centrum miasta na rozpoczęcie sezonu narciarskiego i na Wielkanoc, zaś muzyczna impreza kończąca sezon ma miejsce na wysokości 2300 m n.p.m, na słynnej scenie w Idalp, w samym środku narciarskiej przestrzeni.

W styczniu, kiedy sezon w pełni, Silvretta Arena staje się na kilka dni gigantyczną galerią pod gołym niebem. Artyści z całego świata spotykają się na zawodach „Shapes in White”, podczas których spod ich rąk wychodzą ogromne śniegowe rzeźby. Na brak materiału do obróbki z pewnością nie mogą narzekać!

SONY DSC

Bliżej wiosny, w kwietniu, ma miejsce niezwykle smakowita rywalizacja. W szranki stają znani szefowie kKulinarik im Skiegebiet (c) TVB Paznaun - Ischgl (2)uchni, tacy jak Hans Haas, Johann Lafer czy Rudi Obauer. To nie przypadek, że spotykają się właśnie w Ischgl – miasteczko słynie z doskonałej kuchni, co potwierdza Gault Millau, jeden z najważniejszych francuskich przewodników po restauracjach wymyślony przez dwóch krytyków kulinarnych w 1965 r. Nie jest on tak popularny jak przewodnik Michelin i zamiast gwiazdek przyznaje Hauben („czapki kucharskie”), a jego system oceny opiera się głównie na jakości jedzenia. Gault Millau w 2015 r. uznał Ischgl za kulinarny hotspot regionu alpejskiego i zaliczył do elity restauracje Paznauner Stube, Stua oraz Schlossherrenstube. Na uwagę zasługuje zwłaszcza restauracja Stuva, której szefem kuchni jest zaledwie 26-letni Benjamin Parth. Już przy pierwszej ocenie zdobył on tyle samo punktów co wielokrotnie nagradzany i mający duże doświadczenie Martin Sieberer z Paznauner Stube. Czwartą restauracją wyróżnioną w przewodniku jest francusko-azjatycka Lucy Wang.

Kulinarik im Skiegebiet (c) TVB Paznaun - IschglJeżeli ktoś po całym dniu spędzonym na stoku chce pokrzepić się doskonałą kuchnią nie w dolinie, lecz bliżej szczytów, niech prosto ze stoku skieruje się do restauracji Alpenhaus. Ten prosty w formie, ale wysmakowany budynek stoi w Idalp. W jego wnętrzu króluje drewno, skóra i szkło, w menu figurują takie specjały jak świeżo pieczone na węglach mięso czy Kaiserschmarrn, tradycyjny austriacki omlet na słodko. Z jednej strony w restauracji jest otwarty kominek, z drugiej panoramiczne okna, za którymi ośnieżone szczyty są niemal na wyciągnięcie ręki.

A kiedy już zapadnie zmrok, przy górnej stacji gondoli Silvretta otwiera się tor saneczkowy, jeden z najdłuższych w Alpach. Siedem kilometrów szalonego nocnego zjazdu prosto do Ischgl może być równie emocjonujące co poranne szusowanie po nieskazitelnym sztruksie.  

 

Materiały prasowe: Tourismusverband Paznaun – Ischgl